Smaller team puts in a big display at opener

Adam Murphy long jump for Biggleswade AC. PNL-150605-150424002
Adam Murphy long jump for Biggleswade AC. PNL-150605-150424002

It was a slightly depleted Biggleswade AC team that competed at King’s Lynn on Saturday, April 25 in the first match of the 2015 Southern Athletics League.

Despite their reduced numbers the team still put in some excellent performances with Laura Satahoo, Francesca Riley, Tom Boggon, Dan Steel and sisters Sarah and Hannah Ridley, winning their events.

There were also many notable new personal best and season’s best times demonstrating the amount of effort given by the team members.

The next match will be on Sunday, May 31 at the athletics track in Sandy.

Results:

100m SM A 5th Morgan Webster 12.4sec;

100m SM B 4th Bradley Strong 13.1sec;

100m SW A 2nd Sarah Ridley 13.6sec;

100m SW B 1st Laura Satahoo 14.6sec;

200m SM A 5th Morgan Webster 24.3sec;

200m SM B 4th Bradley Strong 26.2sec;

200m SW A 4th Francesca Riley 28.3sec;

200m SW B 4th Laura Satahoo 29sec;

400m SM A 5th Conner Trudgill 57.2sec

400m SM B 1st Tom Boggon 54.2sec;

400m SW A 2nd Hannah Ridley 63.3sec

400m SW B Francesca Riley 67.3sec

800m SM A 3rd Michael Blunt 02:17.6;

800m SM B 2nd Adam Murphy 02:18.3;

1500m SM A 4th David Lee 05:14.4;

110Hurdles SM A 3rd Daniel Steel 20.9sec;

400 Hurdles SM A 5th Daniel Steel 66.8sec

400 Hurdles SM B 3rdCybil Laobena 72.3sec;

2000 Steeple Chase SM B 2nd Simon Strong 11:15.7;

4x100 SM 5th Biggleswade AC 50.8sec;

4x100 SW 2nd Biggleswade AC 53.3sec;

4x400 SM 5th Biggleswade AC 04:02.9.

High Jump SM A 3rd Daniel Steel 1.6m;

High Jump SM B 3rd Adam Murphy 1.3m;

Pole Vault SM A 3rd Daniel Steel 2.8m;

Pole Vault SM B 3rd Cybil Laobena 2.2m;

Long Jump SM A 1st Daniel Steel 5.8m;

Long Jump SM B 3rd Adam Murphy 4.67m

Long Jump SW A 1st Sarah Ridley 4.77m;

Long Jump SW B 1st Laura Satahoo 3.82m

Triple Jump SM A 1st Daniel Steel 13.07m

Triple Jump SM B 3rd David Lee 7.41.

Triple Jump SW A 3rd Sarah Ridley 9.26m.

Triple Jump SW B 3rd Hannah Ridley 7.84m;

Shot Put SM A 4th Conner Trudgill 6.49m;

Shot Put SM B 4th Andy Lee 5.45m

Shot Put SW A 1st Sarah Ridley 9.19m

Shot Put SW B 5th Rebecca Lee 5.21m;

Discus SM A 5th Andy Lee 24.45m;

Discus SM B 5th Cybil Laobena 14.96m

Discus SW A 4th Rebecca Lee 15.38m;

Hammer SM A 4th Andy Lee 11.19m;

Hammer SM B 4th Daniel Steel 10.01m

Hammer SW A 3rd Rebecca Lee 15.1m

Javelin SM A 3rd Daniel Steel 30.79m

Javelin SM B 4th Andy Lee 12.4m

Javelin SW A 5th Rebecca Lee 14.59m.